Batı Şeria’da Filistinliler İsrail’in saldırılarını ve ihlalleri protesto etti

İşgal altındaki Batı Şeria’da yüzlerce Filistinli, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını ve İsrail hapishanelerdeki Filistinlilere yönelik devam eden ihlalleri protesto etti.

Batı Şeria’da Ramallah başta olmak üzere Cenin, Tulkerim, Kalkilya, Nablus, Beytüllahim ve El Halil kentlerinin merkezlerinde esir işleriyle ilgili kurumların ve grupların daveti üzerine gösteriler düzenlendi.

Ramallah kentinin merkezindeki El-Menara Meydanı’nda düzenlenen gösteriye katılanlar Filistin bayraklarının yanı sıra İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayan pankartlar taşıdı.

Göstericiler, İsrail’in saldırılarının ve İsrail’in hapishanelerindeki ihlallerin durdurulması için uluslararası topluma harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan İsrail hapishanelerinde oğlu ve eşi bulunan Fadiye el-Bergusi, “Bugün Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da halkımıza yönelik sürdürülen savaş ve ölümlere, esirlere yönelik ihlallere yeter demek için buradayız.” dedi.

“Bugün, esirler dahil insanlarımız öldürülürken dünya sessiz kalıyor.” ifadesini kullanan Bergusi, esir değişim anlaşması üzerinde çalışılması çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 200’ü çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 20 bin 915 Filistinli öldürüldü, 54 bin 918 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 159’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 492 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x