Yağ değil süt birikmesi: Milia! Göz çevresindeki beyaz sivilceler ifşa oldu

Cildinizdeki beyaz tümseklerin resmi adı miliadır (süt lekeleri). Cildinizin hemen altına sıkışan keratin ile doludurlar. Göz kapaklarında, yanaklarda ve alında beyaz şişlikler halinde görülürler. Birçok kişi milia’nın bir sivilce türü olduğuna inanır ancak sivilce genellikle hormonlar tarafından tetiklenir. Milialar için durum hormonel değildir.

Miliaya neyin sebep olduğunu kimse tam olarak bilmese de hâlâ bazı olası açıklamalar var. Cildiniz zarar görmüş olabilir . Tahriş, güneşe maruz kalma, yanıklar veya ağır cilt bakım ürünlerinin etkileri miliaya yol açabilir. Bir başka olası neden ise gözeneklerde sıkışıp kalan ölü deri birikmesidir. Tüm bunların yanı sıra genetik olarak da milialara yatkın olabilirsiniz.

Miliaların yüzünüzde durmasının herhangi bir zararı yoktur. Ancak görüntü olarak rahatsızsanız bu tümseklerden kurtulmanın birkaç yolu var.

1- Cildinizi nemlendirin ve koruyun

İyi bir güneş koruyucu ve nemlendiriciye yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Bu ürünler cildinizin korunmasını , yumuşak ve esnek olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kışın veya pencere kenarında oturduğunuzda bile güneş kremi sürmeyi unutmayın.

2- Peeling yapın

Yüzünüzdeki ölü hücreleri evde dikkatlice temizleyin veya profesyonel yüz bakımları yaptırın.

3- Retinol içeren ürünleri deneyin

Retinolün miliaları ortadan kaldıran bir madde olduğuna inanılıyor. Retinol kremler pürüzsüz bir cilt tabakası ortaya çıkarır ve birikmeyi önler. Ancak retinol içeren bazı ürünlerin cilde zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle daha yumuşak olanları tercih edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x