Kredi Kartı Borcu Olanlara ‘AF ‘ Müjdesi

Demir’in önerdiği kanun teklifine göre, kredi kartı veya kredi borcundan dolayı yasal takibe alınan ve kara listeye eklenen tüketiciler, borçlarını 1 Temmuz 2024 tarihine kadar öder veya yeniden yapılandırırsa, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki olumsuz sicilleri silinecek.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, borçlarını düzenli ödeyen tüketicilerin kredi notlarına ilişkin olumsuz sicillerinin dikkate alınmamasını öngören “Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması” kanun teklifini TBMM başkanlığına sundu. Demir, bu teklifin amacını şu sözlerle açıkladı:

“Yasal takip başlatılan ya da ödemelerinde gecikmeye düşen tüketiciler Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından riskli ve kötü sicilli olarak değerlendirilmektedir. Bu uygulama nedeniyle tüketiciler, borçlarını tamamen ödeseler bile 5 yıl boyunca kredi sicillerini düzeltememektedirler.

Bu sicil kayıtları sebebiyle tüketiciler, borçlarını tamamen ödemelerine rağmen 5 yıl süresince acil ihtiyaçları için tekrar kredi kullanamamaktadırlar. Kanun teklifimiz ile yapılan sicil affı sayesinde borçlarını ödeyen vatandaşların olumsuz sicilleri temizlenecek ve ekonomik olarak biraz rahatlama sağlanması amaçlanmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x